Alışveriş krizine detoks çözümü

7110937 Alışveriş krizine detoks çözümü

İndirimlere kendinizi kaptırmadan önce elinizdekilere bir bakın… Detoksla gardırobumuzu elden geçiriyor, yeniliyoruz!

Her yerde indirim var; mağazalarda bir şeyler beğenip anlık dürtülere kapılmak çok kolay. Çoğu zaman ihtiyacımız olmayan, gereksiz parçalar da satın alabiliyoruz maalesef. Bu yüzden gardırobunuzda neler olduğunu bilmemiz büyük önem taşıyor.

Tavsiyemiz, indirim çılgınlığına kendinizi kaptırmadan önce gardırop detoksu yaparak elinizdekileri gözden geçirmeniz, ayırmanız, vermeniz, gerekirse yenilemenizdir. Böylelikle sürekli aynı şeyleri almaz ve yeni parçalar için yer açabilirsiniz. Manevi değeri olan, daima saklamak istediğiniz parçaları tutarak eskileri elden çıkarmak yenilenmenizi ve ferahlamanızı sağlayacak!

Öyleyse aksiyon planına bir an önce geçelim:

A-tı-yo-ruz!
*Gerekli malzemeler: Ayna ve çöp torbası. Aklınızda bulunsun, sürekli kıyafet deneyeceğiniz için çıkarması kolay bir parça giyin. Amaç dört farklı torba hazırlamak… Atmak için, vermek için, başka bir şekilde kullanmak ve saklamak için.
*Acımasız olun; yani eskimiş, delikli ve yırtıkları olan, rengi solmuş kıyafetleri elde tutmayın. Az kullanılmış olanları mutlaka bir başkası giyebilir. Sizin gözünüzden düşmesi o parçayı tamamen değersiz hale getirmiyor. Eğer kuşkularınız varsa üzerinize giyin; aynalar size doğruyu söyleyecektir.
*Eğer gerçekten zorlanıyorsanız; özellikle de zamanında çok para vermiş olduğunuz bir parça konusunda, yazımızın devamını okuyun.

Veriyoruz!
*Arkadaşlarınızı, sosyal çevrenizi düşünün. Kardeşleriniz, kuzenleriniz veya diğer aile üyeleri… Sizin kilonuzda, boyu posu size yakın birileri mutlaka çıkacaktır. Son üç veya dört senedir giymediğiniz kıyafetleri vermeye çalışın. İhtiyacı olanlara yardım yapmak da çok sevaba geçer, unutmayın.
*Ve sonuç olarak bir türlü atamadığınız, birkaç kilo verince giymeyi düşündüğünüz o çok sevdiğiniz kot pantolonları ortadan kaldırın… Poşetleyerek üzerine sizi motive edecek bir slogan yazın! Örnek: Kilo verirsen giyersin!

Geri dönüşüm!
*Bazı parçaları ne atabiliyor, ne de o an o şekilde giyebiliyoruz. İçimizde bir his onu başka bir şekilde değerlendirebileceğimizi söylüyor… O zaman mesela gittigidiyor gibi sitelerde satmayı deneyebilir, yerine başka birşey alabilirsiniz. Ancak gerçekçi olmakta fayda var; satın alırken verdiğiniz parayı kazanmanız pek mümkün değil.
*Trendleri takip ederek elinizdekileri değerlendirmeye ne dersiniz ? Mesela özelliksiz ve sıkıcı bulduğunuz bir tişörte iğneler, pullar ve zımbalarla hareket kazandırabilir, kot pantolonlarınızın rengini açmayı deneyebilirsiniz. Sıradan bir kazağa şık bir broş iliştirmek de iyi bir fikir.

Sakladıklarımız…
*Temel kıyafetleri, zamansız klasikleri tutmaya bakın. Güzel bir siyah pantolon, kaliteli bir çanta veya trençkot, modası geçmeyenler arasındadır. Burada temel kural özellikle iyi ve güzel hissetmenizi sağlayan parçaları saklamaktır.
*Aksesuarlarınızı güzel bir şekilde, kutularda ve kategorilere ayrılmış biçimde saklayın. Böylelikle elinizde neler olduğunu bilirsiniz. Kemerler için de bu iyi bir yaklaşım.
*Askılardan faydalanın. Yeriniz olduğu sürece tüm kıyafetlerinizi asmaya çalışın. İnce, demir ve genelde pantolon asmak için kullanılan çıkıntılı askılar penyelerin, gömleklerin omuz kısımlarında iz bırakıyor, dikkat edin !

Derliyor, topluyoruz!
*Kıyafetlerinizin tümünü çıkarttıktan sonra rafların tozunu alın, nemli bir bezle silin. Kıyıları köşleri almayı sakın unutmayın.
*Ardından tüm kıyafetlerinizi kategorilere ayırarak gardırobunuza yerleştirin. Herkesin düzeni kendine; sizin için ideal bir yerleştirme biçimi mutlaka vardır. Ancak renge göre ayırmak iyi bir fikir. Böylelikle aradığınız parçaları kolay bulabilir, rahatlıkla renk kombinleri yapabilirsiniz…
*Sık kullanmadığınız abiye elbiseleri, gece kıyafetlerini elbise poşetlerinde saklayın. Boş ayakkabı kutularını sakın atmayın ! Üzerlerini kaplayıp güzelleştirebilir, içine ayakkabı veya takı gibi küçük şeyler koyabilirsiniz. Hepsini etiketlemeyi de unutmayın…

Ve işiniz bitti, şimdi yenilenmiş bir gardırobun tadını çıkartmaya ne dersiniz? Hem paranız da cebinizde kaldı!

Yorum Ekle